وبلاگ

لیبل حرارتی چه ویژگی‌هایی دارد؟

لیبل حرارتی چه ویژگی‌هایی دارد؟

به برچسب‌هایی که بر روی کالا و محصولات می‌چسبانند لیبل می‌گویند. لیبل‌ها امروزه با رونق استفاده از آن‌ بیش از پیش اهمیت پیدا کرده‌اند. از آن‌جایی که بر روی موارد مختلفی چسبانده می‌شوند باید انواع متنوعی داشته باشند. گاه با تغییر جنس و مواد استفاده کارایی گوناگونی را ایجاد می‌کنند. در این مقاله از وب‌سایت الورول قصد داریم ابتدا به توضیحی درباره لیبل‌ها پرداخته و سپس نوع خاصی از آن یعنی لیبل حرارتی را بررسی کرده و ویژگی و کاربردهای آن را متوجه شویم. بنابراین با مقاله لیبل حرارتی چه ویژگی‌هایی دارد؟ همراه باشید.

لیبل چیست؟

لیبل‌ها در حقیقت بخش مهمی از یک کالا هستند که به محصولات هویت می‌بخشند. لیبل‌ها امروزه بر روی کالاها وصل شده و اطلاعاتی از آن را به ما می‌دهند. این لیبل‌ها اطلاعاتی قبیل مواد تشکیل‌دهنده، تاریخ انقضا، تاریخ تولید، نحوه مصرف و … را دارا می‌باشند. با این اطلاعات مشتریان تصمیم به خرید یا عدم خرید کالا را می‌گیرند. خوبی دیگر لیبل‌ها این است که می‌توان آن‌ها را از سایز کوچک برای محصولات کوچک تا سایز بزرگ برای محصولات بزرگ تهیه کرد.


لیبل حرارتی چه ویژگی‌هایی دارد؟

امکان چاپ در اندازه‌های متفاوت و دلخواه ما را دارا می‌باشند. که این یک مزیت برای لیبل‌ها می‌باشد. نکته دیگر درباره لیبل‌ها این است که دارای ویژگی متفاوتی می‌باشند این ویژگی‌ها به لیبل‌ها مقاومت‌های گوناگونی می‌دهد. شما با توجه به اینکه به ماندگاری زیاد یا کوتاه مدت نیاز دارید می‌توانید انواع مختلف آن را سفارش دهید. لیبل‌ها اکنون که استفاده از آن‌ها رایج شده تقریباً در تمامی صنایع از آن‌ها استفاده می‌شود. آن‌ها در انواع مختلفی از قبیل جنس‌های مختلف و ضدآب بودن یا نبودن و … تولید می‌شوند. ویژگی‌های انواع لیبل علاوه بر کاربرد بر قیمت آن‌ها نیز تأثیر می‌گذارد. همانطور که پیش‌تر گفتیم لیبل‌ها انواع مختلفی دارند ما در ادامه این مقاله نوع خاصی از آن یعنی لیبل حرارتی را بررسی می‌کنیم. در انتها متوجه می‌شویم لیبل حرارتی چه ویژگی‌هایی دارد؟

لیبل

لیبل حرارتی چیست؟

این لیبل یکی از پرکاربردترین و معروف‌ترین آن‌ها است. لیبل‌های حرارتی عمده شباهت را به لیبل‌های کاغذی دارا می‌باشند. این لیبل بیشتر به علت نوع چاپش متفاوت‌تر از دیگر لیبل‌ها است. لیبل‌های حرارتی برخلاف دیگر لیبل‌ها به ریبون نیاز ندارند. دیگر لیبل‌ها برای چاپ با ریبون کار می‌کنند که با حرارت آن را به لیبل انتقال می‌دهند. ریبون جوهر برای چاپ است اما لیبل حرارتی بدون آن کار می‌کند.

چاپ در لیبل

در لیبل حرارتی فرآیند چاپ بدین صورت است که هر دستگاه حرارت را به طور مستقیم به لیبل انتقال می‌دهد. یعنی برخلاف دیگر لیبل‌ها که حرارت را برای چاپ به ریبون انتقال می‎دهند در استفاده از این لیبل حرارت مستقیم به سطح لیبل انتقال می‌یابد. با اینکه این لیبل‌ها از لحاظ عدم نیاز به ریبون سبب کاهش هزینه می‌شوند اما از طرف دیگر دوام چندانی ندارند. از این لیبل‌ها عموماً هنگامی استفاده می‌شود که دوام چند روزه لیبل و برچسب مدنظر باشد چون عمر نوشته این لیبل‌ها پایین است.


کاربرد لیبل‌ها

اگر بخواهیم درباره عمومیت استفاده از این لیبل‌ها بگوئیم می‌توانیم به کاربرد آن در حمل ‌ونقل و همچنین موارد پزشکی و پوشاک اشاره کنیم. اما توجه داشته باشیم که این لیبل دو نوع عادی و ضدآب نیز دارا می‌باشد که نوع ضدآب آن مخصوص محصولات پروتئینی می‌باشد. لیبل‌های حرارتی از سطح آغشته به جوهر تشکیل شده‌اند که سبب عدم نیاز به ریبون می‌شوند. از طرف دیگر به علت چاپ خاصی که دارند برای استفاده آن‌ها از دستگاه‌های مخصوص استفاده می‌شود. یعنی چنانچه شما در کارتان از لیبل حرارتی استفاده می‌کنید باید چاپگرتان نیز مخصوص به آن باشد. توجه به این نکته که چسب لیبل‌های حرارتی متغیر و قابل تغییر است مهم می‌باشد. گاهی چسب این لیبل‌ها برای لوله‌های آزمایشگاهی پلاستیکی پرچسب‌اند چون یکبار مصرف‌اند. اما برای لیبل‌های حرارتی مورد استفاده در لوله آزمایشگاه شیشه‌ای لیبل کم چسب استفاده می‌شود چون گاه نیاز به جابه‌جایی برچسب وجود دارد.

ویژگی‌های لیبل حرارتی

  • این لیبل‌ها در حقیقت یک کاغذ حساس به حرارت‌اند. به علت این ویژگی شما آن‌ها را نباید در معرض گرما و نور گرما قرار دهید زیرا سیاه می‌شوند.
  • لیبل‌های حرارتی در مقابل کشش و پاره شدن مقاومتی ندارند و به راحتی پاره می‌شوند.
  • این لیبل‌ها در مقایسه با دیگر لیبل‌ها وضوح و کیفیت چاپ پایین‌تری را دارا می‌باشند.
  • لیبل‌های حرارتی به علت عدم نیاز به ریبون از نظر اقتصادی به صرفه تلقی می‌شوند.
  • دوام نوشته بر روی لیبل‌های حرارتی تنها چند روز است و ماندگاری بالایی ندارند.

جمع‌بندی

شما در مقاله لیبل حرارتی چه ویژگی‌هایی دارد؟ با یکی از مهم‌ترین و کاربردی‌ترین لیبل‌ها یعنی لیبل حرارتی آشنا شدید. فروشگاه الورول فروشگاهی با تجربه در زمینه فروش انواع لیبل‌ها از جمله لیبل حرارتی است. با دانستن مقدار و سایز لیبل مورد نیاز خود می‌توانید انواع آن را از این فروشگاه تهیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *