وبلاگ

انواع ریبون

انواع-ریبون

قصد داریم در این مقاله به یکی از عناصری که در ایجاد برچسب‌ها حائز اهمیت است بپردازیم. انواع ریبون‌ها یکی از عناصر مهم در این حوزه هستند. ابتدا به تعریف جامعی از ریبون پرداخته سپس انواع آن را با هم بررسی می‌کنیم.

ریبون و انواع ریبون چیست؟

ریبون در حقیقت جوهری است که بر روی رول نواری قرار گرفته و با آن طرح دلخواه را بر روی لیبل می‌زنند. ایجاد طرح دلخواه بر روی لیبل برای تولید برچسب عموماً با حرارت انجام می‌گیرد. انواع ریبون‌ها در ظاهر شاید شبیه به هم باشند اما در اصل انواع مختلفی از لحاظ کاربرد، ترکیبات و خصوصیات دارند. شما با توجه به نیازتان ریبون مورد استفاده خود را انتخاب می‌کنید.

اندازه انواع ریبون‌ها می‌تواند متفاوت باشد ولی ما بسته به فعالیتمان باید اندازه مورد نظر را انتخاب کنیم. بدین صورت که عرض ریبون ما باید با توجه به عرض لیبل انتخاب گردد و ترجیحاً یک عدد نزدیک به عرض لیبل باشد. اما طول ریبون به لیبل مرتبط نیست بلکه به فعالیتی که آن ریبون در آن استفاده می‌شود بستگی دارد. به طور مثال در فعالیت‌های صنعتی از ریبون‌هایی با طول زیاد استفاده می‌شود.


انواع ریبون

انواع ریبون‌ها را می‌توان از دو جهت دسته‌بندی کرد. در دسته‌بندی اول ریبون‌ها از لحاظ بیرون و درون قرار گرفتن جوهر به دو گروه ریبون درونی و ریبون بیرونی تقسیم می‌شوند.

  • ریبون درونی: اگر جوهر در لایه درونی و داخل نوار باشد این ریبون از نوع درونی است.
  • ریبون بیرونی: اگر لایه جوهر در خارج و بیرون نوار باشد ریبون از نوع بیرونی است.

نکته مهم

برای نخستین گام بررسی کنید که در دستگاه شما کدام نوع از انواع ریبون استفاده می‌شود سپس نسبت به تهیه ریبون مورد نظر خود اقدام نمایید.


کاربرد انواع ریبون‌‌ها

انواع ریبون‌ها از نظر کاربرد در فعالیت‌های مختلف و خصوصیاتشان نیز به دسته‌های مختلف تقسیم می‌شوند. شما با توجه به فعالیتی که در آن می‌خواهید از ریبون استفاده کنید باید ریبون مورد نظرتان را انتخاب کنید تا یک قدم در جهت بهبود کیفیت بردارید. در زیر خصوصیات انواع ریبون‌های مختلف را برایتان آورده‌ایم:

  • ریبون وکس: این ریبون یکی از پرطرفدارترین و رایج‌ترین ریبون مورد استفاده مردم است. عمده محبوبیت این ریبون به علت قیمت مناسب آن است. این ریبون عمدتاً دارای رنگ و شفافیت مناسب است. اما به لحاظ ماندگاری کیفیت پایینی دارد و زیاد ماندگار نیست. بنابراین این نوع ریبون به فعالیت‌هایی که ماندگاری زیادی نیاز دارند و مقاومت در آن مهم است پیشنهاد نمی‌شوند. ریبون وکس مناسب برای استفاده بر روی انواع لیبل‌های کاغذی است.
  • ریبون رزین: این نوع ریبون همانطور که از نامش پیدا است در ترکیبات شیمیایی دارای مقادیر زیادی رزین است. رزین ماده‌ای است که دارای مقاومت و ماندگاری بالایی است. بنابراین این نوع ریبون ماندگاری بالایی دارد. از خصوصیات دیگر ریبون رزین ضدآب و ضدخش بودن آن است. با توجه به مقاومت بالای این ریبون در برابر انواع حلال‌ها از آن در صنعت فولاد، خودرو، پزشکی و دیگر فعالیت‌هایی که شرایط سخت محیطی دارند استفاده می‌شود. این ریبون با مقاومت و ماندگاری بیشتری که دارد نسبت به دیگر ریبون‌ها از قیمت بالاتری نیز برخوردار است. ریبون رزین برای انواع لیبل‌های اموال، متال، pvc، شبرنگ و شیشه‌ای و … مناسب است.
  • ریبون وکس رزین: این ریبون در واقع حد واسط ریبون وکس و ریبون رزین است. مقاومت آن بیشتر از ریبون وکس و کمتر از ریبون رزین است. این ریبون از لحاظ ماندگاری و مقاومت در برابر سایش مناسب است اما خاصیت ضدآبی ریبون‌های رزین را ندارد. ریبون وکس رزین را می‌توان برای انواع لیبل‌های کاغذی، pvc و ترانسپارنت و … استفاده کرد.
  • ریبون سوپر رزین: این ریبون نسبت به ریبون رزین دارای درصد رزین بیشتری است. مقاومت و ماندگاری بیشتر در برابر حلال‌ها و عوامل محیطی از خود نشان می‌دهد. این ریبون به جهت مقاومت بالایی که در برابر حلال هگزان دارد در صنعت لوازم خانگی هائز اهمیت و کاربردی است. نکته مهم در خصوص این ریبون این است که به هیچ وجه قابل استفاده بر روی لیبل‌ کاغذی نمی‌باشد. این ریبون جهت کار بر روی لیبل‌های متال، اموال، pvc، شبرنگ و برچسب گارانتی و … مناسب است.

نکات پایانی

هر دستگاه ریبون، مخصوص به خود را دارد. شما پس از اطمینان از اینکه ریبون مناسب با دستگاه خود را انتخاب کرده‌اید، بسته به نوع دستگاه ریبون را جاگذای می‌کنید. به این صورت با ایجاد طرح روی لیبل برچسب باکیفیتی را تولید کنید. فرآیند تعویض ریبون یک دستگاه باید با توجه به نوع دستگاهتان انجام گیرد. (ممکن است دستگاه‌ها در بعضی جزئیات با هم تفاوت داشته باشند.)

در آخر…

استفاده از ریبون با کیفیت پایین و نامناسب به دستگاهتان آسیب می‌زند. شما با شناختی که از انواع ریبون و کاربرد آن‌ها دارید ابتدا نوع ریبون را انتخاب کرده سپس اقدام به خرید کنید. از طرفی با مراجعه به بخش محصولات سایت الورول به راحتی انواع ریبون مورد نظر رو خریداری کنید. در صورت نیاز به راهنمایی و یا مشاوره با کارشناسان الورول در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *