وبلاگ

تشخیص لیبل حرارتی از لیبل کاغذی

تشخیص لیبل حرارتی از لیبل کاغذی

با رونق گرفتن استفاده از برچسب‌ها در کسب‌وکار و مشاغل تولید این برچسب‌ها نیز افزایش یافته است. ما شاهد استفاده گسترده از برچسب و بارکدها در قسمت‌های مختلف جامعه هستیم. در مقاله‌های قبلی دانستیم یکی از وسایل و ابزار لازم برای تولید برچسب لیبل می‌باشد. لیبل‌ها انواع مختلفی دارند. اکنون بیشترین استفاده و کاربرد را در این حوزه لیبل‌های حرارتی و کاغذی با توجه به ویژگی‌ها و کاربردشان دارند. در این مقاله از وب‌سایت الورول قصد داریم راه‌های تشخیص لیبل حرارتی از لیبل کاغذی را بررسی کنیم. برای یافتن تفاوت این دو نوع لیبل هر کدام را به طور جدا بررسی می‌کنیم.

لیبل حرارتی

لیبل حرارتی

لیبل‌های حرارتی همانطور که از اسمشان پیداست با فرایند چاپ حرارتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. البته ما دو نوع لیبل حرارتی داریم. یک نوع آن لیبل حرارتی مستقیم است که بدون ریبون و با حرارت کار می‌کند و سطح آن با لایه‌ای از جوهر پوشانده شده است. نوع دیگر لیبل حرارتی انتقالی است که در آن از ریبون استفاده می‌شود و ریبون با حرارت دستگاه به لیبل انتقال می‌یابد. نوع لیبل حرارتی مستقیم بسیار حساس به نور و گرما می‌باشد. یعنی چنانچه نور و گرما به آن‌ها بخورد خراب و سیاه می‌شوند. لیبل‌‌های حرارتی در مشاغل متنوعی کاربرد دارند. برخی از این کاربردها عبارت‌اند از:

 • سیستم فروشگاهی
 • لوله‌های درون آزمایشگاه‌ها
 • ترازوهای چاپ حرارتی
 • بسته‌بندی فراورده پروتئینی و سبزیجات
 • و …

تشخیص لیبل حرارتی از لیبل کاغذی

دانستیم که لیبل حرارتی دو نوع مستقیم و انتقالی دارد. به لیبل حرارتی مستقیم DT و لیبل انتقال حرارتی TT می‌گویند. در زیر ما تفاوت‌های این دو نوع لیبل حرارتی را برایتان آورده‌ایم:

 • لیبل TT بالاترین کیفیت در چاپ را دارد و نوع DT نیز از لحاظ کیفیت چاپ قابل قبول است.
 • دوام و پایداری TT بسیار بالا است. از طرف دیگر نوع حرارت مستقیم با نور و گرما خراب شده و دوام چندانی ندارد.
 • نوع TT چون از ریبون حرارتی در آن استفاده می‌شود امکان چاپ رنگی دارد. ولی لیبل DT همواره چاپ سایه و سفید دارد.
 • کار با لیبل DT چون ریبون ندارد بسیار راحت است. در عوض نوع لیبل TT به نظافت و رسیدگی به علت وجود ریبون نیاز دارد.
 • لیبل DT اوصولاً برای رسید و بلیط و .. استفاده می‌شود. لیبل حرارت انتقالی نیز برای برچسب محصولات و بسته‌بندی و … مورد استفاده قرار می‌گیرد.

با توجه به بررسی ‌های فوق تفاوت هر دو نوع لیبل حرارتی را به طور کامل متوجه شدید. اکنون می‌دانید اگر نیاز به ماندگاری و دوام دارید باید لیبل حرارتی انتقالی استفاده کنید. در صورتی که مصارف ساده و کوتاه مدت که مقرون صرفه باشد مد نظر شما است از لیبل حرارتی مستقیم استفاده کنید.

لیبل کاغذی

لیبل کاغذی

لیبل کاغذی در حقیقت جنسی از کاغذ داشته که پشت آن چسب دارد. لیبل‌های کاغذی به سه دسته مات، نیمه گلاسه و گلاسه تقسیم می‌شوند. می‌توان گفت این لیبل‌ها در تمامی صنایع و مشاغل قابل استفاده هستند. لیبل‌های کاغذی از لحاظ چسب دو نوع کم چسب و پرچسب دارند. رایج‌ترین نوع لیبلی که استفاده می‌شود معمولاً لیبل کاغذی می‌باشد. این نوع لیبل در برابر پارگی و رطوبت چندان مقاومت ندارد. نوع ریبونی که مناسب چاپ بر روی این لیبل‌ها است از نوع وکس یا وکس رزین می‌باشد.

راه‌های تشخیص لیبل حرارتی از لیبل کاغذی

این دو نوع لیبل شباهت ظاهری بسیاری دارند اما دو راه حل برای تشخیص این دو لیبل از هم وجود دارد. در راه اول می‌توان با ناخن قسمتی از لیبل را خش انداخت. چنانچه لیبل سیاه شود از نوع حرارتی می‌باشد. در راه دیگر شما می‌توانید یک فندک در زیر لیبل بگیرید. اگر لیبل از نوع حرارتی باشد با گرمای حاصل از فندک شروع به سیاه شدن می‌کند.

شباهت و تفاوت‌های لیبل حرارتی و کاغذی

 • در چاپ با لیبل‌های حرارتی از چاپگرهای حرارتی استفاده می‌شود. در لیبل‌های کاغذی از چاپگرهای معمولی می‌توان استفاده کرد.
 • چاپ بر روی لیبل‌های حرارتی مستقیم کم‌رنگ و دارای ماندگاری پایین‌تری نسبت به چاپ بر لیبل کاغذی است.
 • لیبل کاغذی از لیبل حرارتی ارزان‌تر است اما عدم نیاز به ریبون در لیبل حرارتی مستقیم سبب هم قیمت شدن تقریبی آن‌ها می‌شود.
 • تنوع در هر دو لیبل بالا است اما در لیبل کاغذی این تنوع بیشتر دیده می‌شود.
 • تمامی برچسب‌ها ممکن است به مرور زمان مخدوش و خراب شوند. اما سرعت خرابی در لیبل حرارتی مستقیم به علت حساس بودن به نور و گرما بالاتر است.

کلام آخر

دانستیم که لیبل حرارتی و کاغذی امروزه بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند. سایت فروشگاهی الورول برای راحتی و دسترسی آسان شما هر دو نوع لیبل را در بخش محصولات سایت موجود کرده است. در صورتی که شما با توجه به ویژگی‌ها و کاربردهای گفته شده نوع لیبل خود را انتخاب کرده‌اید. به قسمت محصولات سایت مراجعه کرده و نوع باکیفیت لیبل مورد نظر خود را سفارش دهید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *