وبلاگ

تفاوت‌های ریبون وکس رزین و ریبون سوپر رزین

تفاوت‌های ریبون وکس رزین و ریبون سوپر رزین

چنانچه با دستگاه‌های چاپ برای تولید انواع برچسب سر و کار داشته باشید ریبون‌ها را می‌شناسید. یکی از مولفه‌های لازم برای چاپ برچسب‌های اطلاعات و محصولات ریبون می‌باشد. ریبون‌ها همان جوهر چاپ هستند. اما ریبون‌ها از لحاظ کارایی، جنس و کاربرد انواع مختلفی دارند. برخی ریبون‌ها ارزان و برخی دیگر گران‌ترند و برخی دیگر نیز از نظر مدت زمان ماندگاری و … تفاوت دارند. در کل چهار گروه اصلی ریبون وجود دارد: ریبون وکس، ریبون وکس رزین، ریبون رزین و ریبون سوپر رزین. امروز و در این مقاله ما به بررسی تفاوت‌های ریبون وکس رزین و ریبون سوپر رزین می‌پردازیم. برای بهتر متوجه شدن تفاوت‌های ریبون وکس رزین و ریبون سوپر رزین ابتدا هر کدام را جداگانه بررسی می‌کنیم.


تفاوت‌های ریبون وکس رزین و ریبون سوپر رزین

به تفکیک به تشریح ریبون وکس رزین و ریبون سوپر رزین می‌پردازیم.

 ریبون وکس رزین

ریبون وکس رزین:

ابتدایی‌ترین توضیحی که می‌توان درباره این ریبون داد برگرفته از نام آن است. یعنی ریبونی که از مخلوط وکس و رزین تشکیل شده و از هر دو ماده در آن وجود دارد. البته باید توجه داشته باشید این مواد پایه‌ی تشکیل ریبون وکس رزین‌اند و جز آن‌ها مواد رنگی نیز در این ریبون وجود دارد. ریبون وکس رزین اینگونه است که درصد رزین آن از ریبون رزین کمتر است. به همین سبب از ریبون رزین ماندگاری کمتری دارد. از طرف دیگر این ریبون به هر حال درصدی از رزین دارد که سبب ماندگاری بهتر آن می‌شود. به عبارت دیگر از ریبون وکس ماندگاری بیشتری دارد.

نکات بالا نشان‌دهنده این است که به عبارت دیگر ریبون وکس رزین میانه ریبون وکس و ریبون رزین است. ریبون وکس رزین به علت داشتن رزین در ترکیباتش نقطه ذوب بالاتری را دارا می‌باشد. یعنی در هنگام چاپ با ریبون وکس رزین باید حرارت دستگاه از حالتی که با ریبون وکس کار می‌کنیم بیشتر باشد. درصد رزین درون این ریبون سبب ماندگاری بیشتر آن می‌شود از طرف دیگر نیز قیمت ریبون را نسبت به ریبون وکس بالاتر می‌برد. این ریبون کیفیت و شفافیت بالایی در چاپ را دارا می‌باشد. در حقیقت می‌توان اینگونه نتیجه گرفت که چنانچه ماندگاری نوشته روی برچسب بیشتر از ریبون وکس مدنظر ما است از ریبون وکس رزین استفاده کنیم.

مزیت‌های ریبون وکس رزین

از دیگر مزیت‌ها و ویژگی‌های این ریبون عبارت است از:

 • مقاومت در برابر سایش
 • مقاومت در برابر رطوبت
 • ضد آب و حلال‌ها
 • مقرون به صرفه و اقتصادی بودن
 • مقاومت در برابر حرارت و دما (نسبت به ریبون وکس)

ریبون وکس رزین مانند تمامی دیگر از ریبون‌ها بر روی لیبل‌های خاصی بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ریبون علاوه بر انواع لیبل بیشترین استفاده را در چاپ بر روی لیبل کاغذی و پی‌وی‌سی دارد. ریبون‌های وکس رزین اوصولاً در صنایع لوازم خانگی، نساجی، خودرو، مواد عذایی و … استفاده می‌شوند. نکته آخر اینکه در این ریبون درصد رزین قابل تغییر است و دو نوع استاندارد (معمولی) و پرمیوم (ماندگاری بیشتر) را دارا می‌باشد.


ریبون سوپر رزین

ریبون سوپر رزین:

ریبون سوپر رزین همانطور که از نامش پیداست درصد قابل توجهی رزین در خود دارد. مقدار رزین بکار رفته در ریبون سوپر رزین حتی از ریبون رزین نیز بیشتر است. درصد بالای رزین بکار رفته در این ریبون سبب ماندگاری هرچه بیشتر آن می‌شود. ریبون سوپر رزین مزیت‌ها و ویژگی‌های زیر را دارا می‌باشد:

 • ماندگاری و مقاومت بسیار بالا
 • مقاومت در برابر شستشو و انواع حلال‌های دیگر
 • مقاومت در برابر سایش
 • کیفیت بالا

این ریبون چون ماندگاری و مقاومت بسیار بالایی دارد بر روی لیبل‌هایی با ماندگاری بالا مانند متال، پی‌وی‌سی، شبرنگ و .. استفاده می‌شود. اما نکته حائز اهمیت این است که از این ریبون نمی‌توان بر روی لیبل کاغذی استفاده کرد. از ریبون سوپر رزین در مشاغلی که شرایط سخت محیطی حاکم است مانند پتروشیمی، پزشکی، لوازم خانگی و .. استفاده می‌شود.

تفاوت‌های ریبون وکس رزین و ریبون سوپر رزین

حال وقت آن رسیده که تفاوت‌های ریبون وکس رزین و ریبون سوپر رزین را به تفکیک برایتان بشماریم:

 • ریبون سوپر رزین نسبت به ریبون وکس رزین مقدار بالاتری رزین در ساختش بکار رفته است.
 • ماندگاری ریبون سوپر رزین از ریبون وکس رزین بیشتر است.
 • قیمت ریبون وکس رزین به علت درصد پایین‌تر رزین آن کمتر از ریبون سوپر رزین است.
 • ریبون وکس رزین بیشتر با لیبل کاغذی استفاده می‌شود اما با ریبون سوپر رزین نمی‌توان از لیبل کاغذی استفاده کرد.
 • ماندگاری ریبون سوپر رزین از ریبون وکس رزین بیشتر است.

جمع‌بندی

در مقاله تفاوت‌های ریبون وکس رزین و ریبون سوپر رزین به طور کلی با ریبون‌های وکس رزین و سوپر رزین آشنا شدیم. تفاوت‌های ریبون وکس رزین و ریبون سوپر رزین بیشتر به این علت گفته شد تا شما بهترین ریبون را که مناسب شغل و صنعتتان است پیدا کنید. فروشگاه الورول در زمینه فروش انواع ریبون، لیبل و رول‌های مختلف فعالیت دارد. چنانچه شما قصد خرید ریبون‌ وکس رزین یا ریبون سوپر رزین را دارید می‌توانید با مراجعه به بخش محصولات این فروشگاه اقدام به خرید نمائید. برای دریافت مشاوره با کارشناسان ما تماس بگیرید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *