وبلاگ

دستگاه‌های لیبل‌زن

دستگاه‌های لیبل‌زن

با توجه به اینکه شما جزئی از جامعه کنونی هستید حتما در زندگی روزمره خود به برچسب‌ها برخورده‌اید. امروزه در اکثر مشاغل و کسب‌وکارها ردپایی از دیجیتالی شدن کارها قابل مشاهده است. با گسترش این امر در مشاغل چاپ‌های کاغذی، برچسب‌ها و بارکدها نیز رونق یافته است. تقریباً بر روی تمامی محصولات برچسبی از اطلاعات را می‌بینیم. حال آنچه امروز و در این مقاله مورد بررسی قرار می‌گیرد دستگاه و پرینترهایی است که مخصوص این کار هستند. با ما همراه باشید تا با دستگاه‌های لیبل‌زن آشنا شوید.

دستگاه لیبل زن چیست؟

دستگاه لیبل زن چیست؟

دستگاه لیبل‌زن عموماً چاپ بر روی انواع مختلف لیبل را انجام می‌دهد. لیبل یا برچسبی که روی محصولات قرار می‌گیرد اطلاعاتی از محصول را به مشتریان و مصرف‌کنندگان خود می‌دهد. این برچسب و بارکدها توسط دستگاه لیبل‌زن تولید می‌شود. اگر برچسب تعداد محدود و کمی داشته باشد با پرینترهای معمولی نیز می‌توان آن را تولید کرد. اما با توجه به گسترش استفاده از برچسب‌ها و نیاز به آن‌ها در تعداد و تیراژ بالا، باید از دستگاه لیبل‌زن استفاده کرد. این دستگاه به طور معمول کار چاپ را با سرعت و تنوع بالا انجام می‌دهد. دستگاه‌ لیبل‌زن تنها با ابزارهای ریبون و لیبل کار می‌کند. البته برخی از دستگاه‌های حرارتی مستقیم با استفاده از لیبل حرارتی کار کرده و نیاز به ریبون ندارند. عمل چاپ در ریبون‌های حرارتی بدون نیاز به ریبون انجام می‌شود.

دستگاه‌های لیبل‌زن

دستگاه‌های لیبل‌زن عموما تنوع و کاربرد وسیعی دارند. هر دستگاه قابلیت خاص خود را داشته و به منظور کاربرد خاصی مناسب است. اوصولاً پارامتر مهمی که در خرید و استفاده از این دستگاه‌ها مهم تلقی می‌شود سرعت آن‌ها است. ما در زیر چند دسته از دستگاه‌های لیبل‌زن که به آن‌ها پرینتر بارکد نیز گفته می‌شود بررسی می‌کنیم:

  • چاپگر برچسب رومیزی: این چاپگرها عموماً اندازه کوچکی دارند. این چاپگرها تعداد کمی برچسب و بارکد چاپ می‌کنند. چاپ‌هایی که روزانه حدود 3000 تا 5000 باشد مناسب استفاده از این دستگاه است. در حقیقت می‎توان گفت اگر شما فضای کمی دارید و روزانه چاپ شما کم است بهتر است از این دستگاه استفاده کنید. عموماً صنایع خرده‌فروشی، امنیتی و مسافرتی از این چاپگر استفاده می‌کنند.
  • چاپگرهای برچسب نیمه صنعتی: این پرینترها حد وسط پرینترهای رومیزی و صنعتی هستند. یعنی از نظر ابعاد و وزن از دستگاه رومیزی بالاتر هستند. همچنین تعداد چاپ روزانه حدود 20 تا 30 هزار دارند که بیشتر از چاپگرهای رومیزی است. سرعت چاپ در این چاپگرها بالاتر از مدل‌های رومیزی است.
  • چاپگرهای برچسب صنعتی: این چاپگرها مناسب صنایعی که نیازمند تیراژ بالا برچسب‌اند هستند. در طول روز می‌توانند بدون وقفه و با سرعت بالا برچسب چاپ کنند. در حقیقت قدرت چاپ این دستگاه‌ها بسیار بالا است.
  • چاپگر لیبل کمری: به این چاپگر موبایل پرینتر نیز می‌گویند. حجم و ابعاد بسیار کوچکی دارند. از آن سو نیز بیشتر از 20 تا 30 عدد چاپ انجام نمی‌دهند. اما مزیت آن‌ها قابلیت حمل آسان و عدم نیاز این چاپگرها به ریبون است. در صورت داشتن مشاغل کوچک و محدود از این چاپگر استفاده کنید.

موارد فوق یک تقسیم‌بندی کلی درباره چاپگرهای لیبل‌زن بود. اما هر چاپگر در برند و مارک‌های مختلف ایجاد می‌شود. هر چاپگر ویژگی و کاربرد خود را دارد که به جهتی برای شما مناسب است.

 

انواع چاپ در دستگاه‌های لیبل‌زن

انواع چاپ در دستگاه‌های لیبل‌زن

حال که چاپگرها را بر حسب تعداد و ابعاد دسته‌بندی کرده و شناختیم نوبت به نوع چاپ می‌رسد. چاپگرها اصولاً به دو صورت حرارت مستقیم و حرارت غیر مستقیم چاپ را انجام می‌دهند.

  • دستگاه لیبل‌زن حرارت مستقیم: همانطور که پیش‌تر گفتیم این دستگاه بدون ریبون کار می‌کند. در این دستگاه کاغذهای حساس به گرما مورد استفاده قرار می‌گیرند. این کاغذها سطحی از جوهر بر روی خود دارند. طول عمر کاغذهای مورد استفاده در این چاپگرها بین 6 تا 12 ماه است و مراقبت در برابر نور و گرما را نیازمند است.
  • دستگاه لیبل‌زن حرارتی غیرمستقیم: این دستگاه‌ها به طور کلی عمر بالایی دارند و در حقیقت به صورت دائمی کار می‌کنند. در این دستگاه‌ها از حرارت برای انتقال ریبون بر روی لیبل و انجام چاپ استفاده می‌شود.

کلام آخر:

اکنون به طور کلی با دستگاه‌های لیبل‌زن آشنا شدید. اما باید توجه داشته باشید دستگاه‌های لیبل‌زن تنوع و گستردگی خیلی زیادی دارند که نمی‌توان تمامی آن‌ها را بررسی کرد. شما می‌توانید با در نظر گرفتن کسب‌وکارتان و همچنین تعداد برچسبی که روزانه نیاز دارید دستگاه مناسب خود را تهیه کنید. چنانچه قادر به تصمیم‌گیری نیستید و نیاز به راهنمایی دارید با کارشناسان سایت الورول تماس بگیرید. مجموعه الورل با داشتن تجربه کافی در این زمینه آماده پاسخگویی به شما عزیزان هستند. همچنین شما می‌توانید با مراجعه به قسمت محصولات وب‌سایت ریبون و لیبلی که در چاپ برچسب نیاز است تهیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *