وبلاگ

چیزهایی که بر روی لیبل چاپ می‌شوند

چیزهایی که بر روی لیبل چاپ می‌شوند

در حدود 400 سال پیش اولین لیبل چاپ شده است. قبل از چاپ لیبل طرح‌های بسته را با فشار بر روی کاغذهای دست ساز، چوب، فلز و .. نقش می‌بستند. در اوایل قرن نوزدهم نخستین دستگاه چاپ لیبل اختراع شد. امروز که این مقاله را با هم می‌خوانیم به بررسی آنچه بر روی لیبل‌ها چاپ می‌شود و نکات تکمیلی آن می‌پردازیم. برای یافتن موارد بالا ابتدا خود لیبل را بررسی می‌کنیم.

لیبل چیست؟

لیبل تکه‌ای از جنس کاغذ، فلز، پلاستیک یا دیگر موادی است که بر روی محصولات و اجسام چسبانده می‌شود. به لیبل‌ها گاه برچسب نیز گفته می‌شود. روی این برچسب‌ها اطلاعات محصول یا نمادها و دیگر موارد همچون شیوه استفاده، ماندگاری، روش تولید و … چاپ می‌شوند. در حقیقت نوعی شناسنامه برای محصول است. امروزه با مدرن شدن کارها استفاده از لیبل بسیار گسترده و متنوع شده است. این لیبل‌ها کارایی و کاربردهای گوناگونی دارند. گستردگی استفاده از لیبل‌ها به حدی رسیده که شما به ندرت می‌توانید محصولی را بدون لیبل ببینید. لیبل‌ها بر روی محصولات خانگی، مواد غذایی، عینک، پوشاک، حمل و نقل و … درج می‌شوند.


چیزهایی که بر روی لیبل چاپ می‌شوند

نکته‌ای که فارق از جنس لیبل اهمیت دارد چیزهایی است که بر روی لیبل چاپ می‌شوند. از این رو برای طراحی و چاپ لیبل‌ها باید نکاتی را رعایت کنیم. حواسمان باشد این نکات و طراحی باید علاوه بر اطلاعاتی که می‌دهند سبب جلب مشتری نیز شوند. قدم اول در تمامی پروژه‌ها طراحی است و لیبل نیز از این قاعده مستثنی نیست. برای استفاده بهینه از لیبل در قدم اول باید آن را طراحی کنیم. با طراحی شما مشخص می‌کنید در سطح کوچک و محدودی که لیبل دارد چه چیزهایی اولویت شما است. شما باید آنچه برایتان اولویت بالاتری دارد را در لیبل چاپ کنید.

در نتیجه لیبل همچون یک مارک است و با آن شناسایی محصول امکان پذیر خواهد شد. در حقیقت لیبل اطلاعاتی است که برای شناسایی به محصول وصل شده و اطلاعاتی از آن را ارائه می‌دهد. با مطالعه لیبل‌ها گاه مشتریان تصمیم به خرید گرفته و گاه از خرید صرف نظر می‌کنند. پس لیبل‌ها بخش مهمی از محصول محسوب می‌شوند. در کل اگر قصد چاپ لیبل برای محصول خود را دارید طراحی آن مهم تلقی می‌شود زیرا به محصولتان اعتبار می‌بخشد.


اهمیت و مزیت لیبل

لیبل‌ها جز کوچکی از بسته‌بندی یک محصول محسوب می‌شوند. اما همین جز کوچک به محصول هویت می‌بخشد. لیبل‌ها تنها موردی هستند که در آن‌ها می‌توان از نظر جنس،شیوه چاپ، طرح، کاربرد، تکنیک طراحی، خواص و … تنوع ایجاد کرد.

تا اینجا به طور کلی با اهمیت و کارایی بالای لیبل آشنا شدید. اما در ادامه ما برخی از اهمیت‌های آن با توجه به چیزهایی که بر روی لیبل چاپ می‌شود را برای شما آورده‌ایم:

 • چاپ اطلاعات از طریق لیبل سبب شده مردم به آنچه می‌خورند و با سلامتیشان مرتبط است اطلاعات کسب کنند.
 • تبلیغ برند و محصول با چاپ لیبل‌های زیبا سبب ایجاد ابزاری قوی برای بازاریابی می‌شود.
 • پیشگیری از اتفاقات ناخوشایند مانند مسمومیت و خرید محصول فاسد، گران و با عوارض جانبی خطرناک
 • لیبل‌ها مناسب‌ترین مکان برای چاپ هشدارها، تاریخ انقضا، دستورالعمل و … هستند.
 • طراحی و بسته‌بندی مناسب لیبل می‌تواند عامل موفقیت یک کالا باشد.
 • لیبل‌ها سبب تمایز باقی محصولات از محصول شما در قفسه‌ها می‌شوند.
 • در تمامی حوزه‌ها علاوه بر مواد خوراکی نیز می‌توان از لیبل‌ها استفاده کرد.

موارد فوق تنها بخشی از اهمیت و کارایی لیبل محصولات می‌باشد در ادامه به چیزهایی که بر روی لیبل چاپ می‌شوند می‌پردازیم.


چیزهایی که بر روی لیبل چاپ می‌شوند

با توجه به محدودیت اندازه لیبل‌ها بر روی محصولات باید متن خلاصه در عین حال مفیدی روی لیبل‌ها چاپ کنیم. ارائه متن مختصر و استفاده بهینه از اندک فضای لیبل بسیار مهم می‌باشد. آنچه روی لیبل‌ها چاپ می‌شوند به دوسته اصلی (حاوی اطلاعات خاص) و دسته فرعی (حاوی مواردی برای طراحی و بسته‌بندی محصول) تقسیم می‌شوند.

دسته اصلی: اطلاعات کلیدی خاص را به مشتری ارائه می‌دهند شامل موارد زیر می‌باشد:

 • نام محصول
 • آرم یا مارک برند بزرگتر (در صورتی که زیرمجموعه یک برند باشد)
 • واحدهای اندازه‌گیری که نشان‌دهنده وزن یا اندازه محصول است.
 • شرح کوتاه یا خط برچسب

دسته فرعی: قسمتی دیگر از لیبل است که برای تکمیل بسته‌بندی و اطلاعات تکمیلی می‌باشد. این لیبل اوصولاً در پشت محصول چسبانده می‌شود و شامل موارد زیر است:

 • لیستی از مواد تشکیل‌دهنده محصول
 • یک داستان، آرم یا توضیحی مختصر که سبب ترغیب مشتری به خرید می‌شود
 • دستورالعمل، هشدارها، انقضا، قیمت و …

از موارد بالا دو مورد آخر اهمیت بیشتری دارند. زیرا داستان و ترغیب موجب افزایش فروش می‌شود. از طرف دیگر نیز دستورالعمل و قیمت برای مقایسه محصولات نیز عامل مهمی برای بازاریابی برشمرده می‌شوند. چنانچه محصول شما کوچک است و فضا برای توضیح بیشتر نداشته و به آن نیاز دارید باید از بسته‌بندی خارجی استفاده نمائید. بسته‌بندی خارجی محصول امکان ارائه توضیح بیشتر درباره محصول را فراهم می‌کند.


کلام آخر

در این مقاله ما با چیزهایی که بر روی لیبل چاپ می‌شود همچنین اهمیت لیبل آشنا شدیم. حال که شما با لیبل و اهمیت آن آشنا شدید لزوم استفاده از آن را درک کرده‌اید. چنانچه قصد چاپ لیبل و برچسب بر روی محصولات خود دارید می‌توانید از فروشگاه الورول لیبل برای چاپ را تهیه نمائید. فروشگاه الورول با تجربه در زمینه فروش انواع لیبل با کاربردها و جنس‌های مختلف آماده ارائه خدمات به شما عزیزان می‌باشد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *